A személyi számítógépek ma már teljesen elterjedtek, szinte minden háztartásban megtalálhatók. De ez nem mindig volt így. 1955-ben a világon 250 számítógép volt. 1980-ban pedig már egymillió. A nyolcvanas évek közepére a számuk 30 millió lett. A százmilliós darabszámot 1999-ben érték el, a fejlődő országok igényeinek növekedésével magyarázható, hogy a 2012 évben 2 milliárd személyi számítógépről beszélhetünk.
Hogy jutottunk el idáig ? Az 1955-ös számítógép hatalmas méretű volt, egy normál méretű lakószobában nem is fért el. Elég gyakran estek áldozatául rövidzárlat okozta elektromos tűznek, amit nem ritkán a molylepkék okoztak. A számítógépes körökben a hibás működésre mai napig a bug (bogár) kifejezést használják - visszautalva erre az időkre.
Az 50-es évek második felében a tranzisztorok megjelenésével a gépek sokkal kisebbek lettek. Megbízhatóságuk növekedett, így az üzleti világ érdeklődését is odavonzották. Az olyan nagy cégek, mint az IBM már potom félmillió dollárnyi pénzből ki tudták dolgozni a mainframe gépeket.
A hatvanas években a mikrochip felváltotta a tranzisztorokat. A mikrocsipen több tranzisztor is elfért, még kisebbek lettek a számítógépek.1965-re 20 000 számítógép volt a világon, a legnépszerűbb az IBM System/360.
A mikrocsipes számítógépek már elfértek a szobákban, és az áruk is sokkal barátságosabb, mintegy százezer dollár lett mai árakon számítva.
1971-ben a az Intel szakembere, Ted Hoff kifejlesztette az Intel 4004 kódjelű mikroprocesszort. Ez forradalmasította a számítástechnikát. Az ára is csupán négyezer dollár lett. 1972-ben megjelent az Intel 8008, ami sokkal gyorsabb volt a 4004 jelűnél és mintegy tizedannyiba került. A mikroprocesszor köré épített számítógépek tették lehetővé a személyi számítógépek elterjedését.
A 70-es években a személyi számítógépek a hobbi kategóriába estek. Az első ilyen hobbi gép az Altair 8800, mai áron picit több, mint 10000 dolláros áron jelent meg. A teljesítőképessége olyan volt, mint az 50-es évek egymilliós gépeinek.
1975-ben Bill Gates és Paul Allen olyan programot fejlesztett ki az Altair gépekre, amelyek segítségével BASIC nyelvű programokat lehetett írni. Nemsokára megalapították a Microsoftnak nevezett cégüket.
1975-ben az Apple Computers céget Steve Jobs és Steve Wozniac alapította meg. Az Apple készítette az első igazán személyi számítógépnek nevezhető dolgot, ezeket már bárki tudta használni. Az Apple II nevű számítógép 1977-ben került a piacra és hatalmas siker lett. A számítógépet szép műanyag házban árusították, volt billentyűzete, videokártyája, és cserélhető floppy lemezeket tartalmazott. Az Apple II sikere megalapozta az Apple Computers piaci sikerét a személyi számítógépek gyártói között.
Az üzleti világban való sikerhez Dan Bricklin táblázatkezelő programja kellett. A VisiCalc programot az Apple II géphez tervezték. Az 1979. évi megjelenése után négy év alatt 700 000 példányt adtak el.
A doboz alatt így nézett ki a gép.
Az IBM 1981-ben dobta a piacra az a saját személyi számítógépét. A számítógépek 85%-a IBM kompatibilis gép volt, azaz képes volt futtatni a géptípusra írt programokat. A Microsoft nyerte el a számítógép működtetéséhez szükséges operációs rendszer megírásának szerződését. Ezt az operációs rendszert MS-DOS-nak nevezték el. A nyolcvanas évek alatt több, mint 30 millió példányt adtak el belőle.