Az alapmodell alkalmazása nehézkes, mert mindkettőjüknek tudni kell a E() és D() függvényeket, ami maga a titkosítási eljárás, ha a módszer kiderül, akkor a kommunikáció lehallgathatóvá válik. Sokkal egyszerűbb lenne a helyzet, ha olyan megoldásokat keresnének, amelyiknél az eljárás mindig ugyanaz, a biztonságot egy közösen használt titkos kulcs (k) adná, amit csak ketten ismernek.
A Kerckhoffs-elv, amelyet Auguste Kerckhoffs holland kriptográfus fogalmazott meg, a kriptográfia egyik alapelve, amely kimondja, hogy egy titkosítási rendszer biztonságát nem a használt algoritmus titkossága, hanem a titkos kulcs titkossága kell, hogy biztosítsa. Az elv lényege az, hogy egy kriptográfiai rendszer akkor biztonságos, ha még akkor is megőrzi biztonságát, ha mindenki ismeri az algoritmust, kivéve a titkos kulcsot.
Az elvet többféleképpen szokták megfogalmazni, de a főbb gondolatok a következők:
Összegezve: A Kerckhoffs-elv tehát azt jelenti, hogy a kriptográfiai rendszer akkor tekinthető biztonságosnak, ha az algoritmus nyilvános, és csak a titkos kulcs őrzi meg az adatok titkosságát.