Table of Contents

Megjegyzés: tizedes pont helyett tizedes vesszőt kell használni a magyar nyelv beálítása esetén.

1. feladat

Mutassuk be a program újraszámoló képességét a következő feladattal: Egy kör sugarának ismeretében számíttassuk ki a számolótáblával a kör kerületét és területét, majd a sugárnak új értéket beadva, figyeljük meg a kerület és a terület értékeinek automatikus újraszámolódását. A feladathoz alkalmazzuk a következő cellatartalmakat (csak ajánlás):

  A1              B1              C1                  D1              E1                  F1
  Sugár=          32.45           Kerület=            =2*B1*Pi()      Terület=            =B1*B1*Pi()

természetesen, D1 és F1 tartalma a függvények beírása és a cellából való kilépés után a számított értékeket fogja mutatni, a szerkesztőléc viszont visszaadja a cellákban tárolt kifejezéseket, ha a cellát újra kijelöljük. B1 cellának új értéket adva, figyeljük meg D1 és F1 tartalmának megváltozását. A Pi() függvényt elő lehet hívni a szerkesztés közben a szerkesztőlécen található fx nyomógombbal, a mat és trigonometrikus függvénycsalád listájáról is. Ne elégedjünk meg a 3.14 szám beírásával a Pi() függvény helyett !! Szerkesztés kezdete egy kijelölt cellára történő dupla klikkeléssel. Bezárása a szerkesztőlécen található zöld pipára való kattintással (van más lehetőség is).

2. feladat

Egy háromszög oldalhosszainak ismeretében határozzuk meg a háromszög kerületét és területét! (K=a+b+c; s=K/2; T=?(s*(s-a)*(s-b)*(s-c)) ). Ügyeljünk arra, hogy az oldalhosszértékek valós háromszöget határozzanak meg, azaz bármely kettő oldal összege nagyobb legyen a harmadik oldalnál. Egy lehetséges cellakitöltés:

  A1              B1              C1          D1          E1          F1      
  a=              3.25            b=          4.2         c=          5.72    
      
  A3              B3              C3          D3          E3          F3
  Kerület=        =B1+D1+F1       s=          =B3/2       Terület=    =GYÖK(D3*(D3-B1)*(D3-D1)*(D3-F1))

Formázzuk a cellatartalmakat a balraigazító és a jobbraigazító nyomógombokkal, hogy az összetartozó kiírás-érték párok egymáshoz közel kerüljenek. Jelöljük ki az A1:F3 tartományt, majd másoljuk át az A5: F7 tartományba. Másolás: a kijelölt tartomány alján nyíllá váló kurzor mellett lenyomjuk a CTRL billentyűt, ekkor egy kis + jel jelenik meg a kurzornyíl mellett, majd lenyomott egérgomb mellett húzzuk a megadott helyre a keretet, és csak ott engedjük fel az egérgombot. Jelöljük ki az F7 cellát és a szerkesztőlécen figyeljük meg a relatív cellahivatkozásból következő hivatkozás-átíródásokat (pl. D3 helyett D7 lett). Adjunk új értéket a D5 cellában a másolt b oldalnak, és figyeljük meg, hogy a másolt összefüggések önálló életet élnek. Ügyeljünk arra, hogy az adatok háromszöget határozzanak meg!!

3. feladat

Gyakoroljuk a min és max függvényeket, valamint a tartománykijelölés és -másolás műveleteket a következőkkel: Egy csoport tagjai közül a legkönnyebb ember súlyára, valamint a legmagasabb magasságára vagyunk kíváncsiak. Adjunk meg egy ember adatait fogadó sort üres értékcellákkal:

  A1                  B1              C1              D1
  Súlya=              Magassága=

4.feladat

Adottak egy háromszög oldalai: a,b,c. Meg kell határozni cos-tétel segítségével a gamma szögét: COS(gamma)=(a2+b2-c2)/(2*a*b) =x, gamma= ARCCOS(x).

5. feladat

Gyakoroljuk a statisztikai függvényeket, valamint az egyméretű tartományokkal (vektorokkal) végezhető műveleteket: Helyezzük el egy méréssorozat xi eredményeit oszlop, vagy sorfolytonosan egymást követően, pl . A1:A15 cellákban. Határozzuk meg az adatok számát: DARAB(A1:A15), aritmetikai középértékét: ÁTLAG(A1:A15), összegét: SZUM(A1:A17), (aritm+trigon) szórását: SZÓRÁSP(A1:A15), maximális elemét: MAX(A1:A15), minimális elemét: MIN(A1:A15).