User Tools

Site Tools


tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:a_szamitogep_elotti_korszak_toertenete

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:a_szamitogep_elotti_korszak_toertenete [2024/11/11 14:32] – [John Napier] kneheztanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:a_szamitogep_elotti_korszak_toertenete [2024/11/11 16:51] (current) – [Abakusz] knehez
Line 10: Line 10:
  
 {{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-130224.png}} {{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-130224.png}}
 +
 +Játék: végezze az alábbi [[https://www.helpfulgames.com/subjects/mathematics/abacus-addition.html|linken]] lévő feladatokat: 
  
 ===== John Napier ===== ===== John Napier =====
Line 32: Line 34:
 Egymás mellé rakta a pálcikákat és a jobb oldalt kiválasztott számjeggyel már lehet is szorozni. Egymás mellé rakta a pálcikákat és a jobb oldalt kiválasztott számjeggyel már lehet is szorozni.
 A módszert továbbfejlesztve elérte, hogy olyan számokat is összeszorozhasson, amelyben ismétlődnek a számjegyek. A módszert továbbfejlesztve elérte, hogy olyan számokat is összeszorozhasson, amelyben ismétlődnek a számjegyek.
 +
 +===== Logarléc =====
 +
 +A logarléc egy mechanikus analóg számológép. A logarléc feltalálását 1620-1630 időszakra datálják, miután John Napier publikálta a logaritmus fogalmát.
 +
 +A szorzás, osztás műveletein kívül a kivonást, a logaritmust és a trigonometrikus függvényeket is támogatja.
 +
 +A szorzást a logaritmikus azonosságokon keresztül támogatja:
 +
 +$$ log(x \cdot y)  = log(x) + log (y) $$
 +
 +Számoljuk ki a 3*2 értéket. Ehhez a felső logarlécet eltoljuk az alsón úgy, hogy a skála a 2 értéknél kezdődjön. Levetítjük a felső lécen a 3 értékét az alsóra. 6-ot kapunk, ez a szorzat.
 +
 +{{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-164618.png}}
 +
 +Az osztásra vonatkozóan nézzük az \(5.5 : 2\) példát. 
 +
 +{{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-164704.png}}
 +
 +Az alsó léc 5,5 értékéhez illesszük a felső léc 2 értékét. A felső léc skálájának kezdetén leolvashatjuk az eredményt, ami 2,75.
 +
 +===== Charles Babbage =====
 +
 +Charles Babbage angol matematikus és tudós tekinthető az első programozható számítógép feltalálójának. Sajnos, a megvalósítás terheit nem vállalta fel, ezért saját maga működő számítógépét nem láthatta.
 +
 +A tervei és fennmaradt alkatrészek alapján később rekonstruálták a találmányait. Két gépet is tervezett, amelyet számon tart az utókor: az analytical engine és a differential engine nevűt. Az előbbi polinomtáblákat tartalmazott, így reprezentálta a számokat. Az utóbbi géphez lyukkártyás beolvasót és nyomtatót tervezett.
 +
 +A számítógépének jól definiált architektúrája volt. A memória nagyon hasonlatos egy mai számítógép memóriájához, azzal a különbséggel, hogy fémből készült, fogaskerekek kötegeiből, 30 fogaskerék magasságban. Képzelj el egy magas, száz meg száz fogaskerékből álló tornyot,  amelyek mindegyikén számok vannak. Ez egy decimális gép. Minden műveletet decimális alapon végez. Ő azonban már gondolt a bináris változatra is. A probléma a binárissal azonban az, hogy a gép már túl magas lett volna.
 +
 +Volt benne CPU. A CPU képes volt elvégezni a négy aritmetikai alapműveletet -- összeadást, szorzást, kivonást, osztást -- már ezt is egy bravúr megvalósítani fémből. Egyúttal tudott valami olyat, amit egy számítógép tud, egy számológép viszont nem. Ez a gép képes volt saját memóriáját olvasni és döntést hozni. Ismerte az "if then" programozási alapműveletet, és ettől alapvetően számítógéppé vált. Számítógépként működött, nem csupán számológépként. Annál sokkal többet tudott,
 +
 +Ada Lovelace volt az, aki megértette Babbage gépének a zsenialitását, és programot írt hozzá.  Manapság sokan őt tartják az első programozónak. Bár történetileg nézve nem teljesen helytálló, hogy ő az első programozó, valójában egy ennél sokkal lenyűgözőbb dolgot hajtott végre. Ahelyett, hogy egyszerűen programozó lett volna, felismert valamit, amit Babbage nem.
 +
 +Babbage megszállottja volt a matematikának. Egy matematikai célú gépezetet készített, amire Lovelace azt mondta: "Ez a gépezet matematikai feladványok megoldásánál sokkal többre képes.". Ha közelebbről megnézzük, egy telefon, egy számítógép vagy bármely más számítógépes eszköz elemeit, akkor matematikát találunk. Végső soron minden a számokra épül. Legyen az videó, szöveg, zene vagy hang, mindennek az alapjai a számok, matematikai függvények, és Lovelace azt mondta: "Az, hogy matematikai függvényekkel és szimbólumokkal foglalkozunk, nem jelenti azt, hogy ezek a dolgok nem jelenthetnek más valós dolgokat, mint például zenét."
tanszek/oktatas/infrendalapjai_architekturak/hardver_alapismeretek/a_szamitogep_elotti_korszak_toertenete.1731335554.txt.gz · Last modified: 2024/11/11 14:32 by knehez