User Tools

Site Tools


tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:raid

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:raid [2024/11/11 17:41] – created kneheztanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:raid [2024/11/11 17:45] (current) – [RAID 6] knehez
Line 28: Line 28:
  
 A tárolható adatmennyiség a legkisebb kapacitású meghajtón tárolható adatmennyiség szorozva aktív meghajtók száma lesz. \( \sum adat = n_{aktív} \cdot kapacitás_{min} \). A tárolható adatmennyiség a legkisebb kapacitású meghajtón tárolható adatmennyiség szorozva aktív meghajtók száma lesz. \( \sum adat = n_{aktív} \cdot kapacitás_{min} \).
 +
 +Vegyünk például 4 db 1 TB -os lemezt. A RAID 5 alkalmazásával a felhasználható logikai meghajtó 3 TB kapacitású lesz.
 +
 +Az **írási sebesség**nél fontos figyelembe venni a paritás adatok előállítására szükséges számítási kapacitás igényt! Szoftveres megoldásnál ez jelentős processzorterhelést, illetve az írási sebesség csökkenését eredményezheti, ezért ajánlott a hardveres megoldás, ahol a célhardver látja el ezeket a feladatokat.
 +
 +A RAID 5 vezérlők a hibás meghajtó helyére betett új, üres meghajtót automatikusan fel tudják tölteni az eredeti adatokkal.
 +
 +Az olvasási sebesség leglassabb meghajtó olvasási sebessége szorozva az aktív meghajtók számával.
 +
 +A tömb egyetlen meghajtójáról nem állítható vissza a teljes adattartalom, viszont egy-egy adatblokknyi igen. Mivel akár ez is tartalmazhat értékes információt, így a már nem használt vagy hibás adathordozót érdemes megsemmisíttetni.
 +
 +{{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-174201.png?510x300}}
 +
 +==== RAID 6 ====
 +
 +**Nem szabványosított** RAID típus. Olyan RAID tömbről van szó, amely két lemez kiesése esetén is üzemképes marad. 
 +
 +A paritás adatok kiszámításához tartozó algoritmus jelentősen összetettebb, mint a RAID 5 esetén használt, ezért nagy teljesítményű vezérlőre van szükség a megvalósításához. Nagyobb számítási igény lassabb írási sebességet jelent, az olvasási sebesség nem változik.
 +
 +A megvalósítása lehet:
 +
 +  * szoftveres,
 +  * firmware-be integrált, vagy
 +  * firmware plusz speciális hardver áramkörök.
 +
 +Használata abban az esetben indokolt, ha a helyreállítás ideje alatt sem megengedhető, hogy a tömb hibatűrése szüneteljen. Ezt indokolhatja:
 +
 +  * a diszkek magas száma (például 10 lemezből felépített RAID tömb),
 +  * a korlátozott karbantartási lehetőségek (a meghibásodott lemez azonnali cseréjére nincs lehetőség),
 +  * vagy a fokozott üzembiztonsági igények.
 +
 +{{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-174433.png}}
 +
 +==== RAID 0 + 1 ====
 +
 +Ez egy olyan  megoldás, amelyben a RAID 0 és a RAID 1 megoldásait ötvözzük. Legalább 4 meghajtóra van szükségünk. Ezekből egyet-egyet összefűzünk, majd ezt a párt tükrözzük, így építheti fel a tömbünket. Így a négy lemez méretének a felét tudjuk használni. Ebben a megoldásban a RAID 0 által hordozott sebességet a RAID 1-et jellemző biztonsággal ötvözhetjük. Mivel a tükrözés RAID 1 a két összefűzött RAID 0 tömbre épül, ezért egy lemez meghibásodása esetén az egyik összefűzött tömb mindenképp kiesik, így a tükrözés is megszűnik.
 +
 +{{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-174513.png}}
  
tanszek/oktatas/infrendalapjai_architekturak/hardver_alapismeretek/raid.1731346885.txt.gz · Last modified: 2024/11/11 17:41 by knehez