Processing math: 100%

User Tools

Site Tools


tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:informacio_feldolgozas:statisztikus_tulajdonsagok

This is an old revision of the document!


Statisztikus tulajdonságok

Kísérletek kimenetele, megfigyelések eredménye, rendszerek állapota, eseményteret alkot, amelyben véges vagy végtelen számosságú elemi esemény következhet be. A bekövetkezett események halmazokat alkotnak. Mivel az események halmazok, az eseményekkel halmazműveleteket végezhetünk. Az események bekövetkezése információt hordoz. Mindennapi tapasztalat szerint az események bekövetkezésének hírértéke nagyon különböző lehet.

Pl.: ha azzal a hírrel fogadnak, hogy 5 találatom van a lottón, ennek az információnak sokkal nagyobb a hírértéke, mint ha 1 találatom van.

Kísérletek kimenetelét megfigyelve azt tapasztaljuk, hogy az egyes események gyakorisága stabilitást mutat. Ha az E eseménytérben k számú megfigyelést végezve az Ei esemény ki-szer következett be, akkor az esemény gi gyakorisága: gi=kik.

Ez nem más, mint a Ei esemény bekövetkezéseinek a száma ki osztva az összes elvégzett megfigyelés számával k.

Nagyszámú kísérlet esetén ez a gyakoriság, definíció szerint az Ei esemény valószínűségéhez tart:

limkgi=kik=p(Ei),

  • ha ki=k, akkor az esemény bekövetkezése biztos, azaz p(E)=1
  • ha ki=0, akkor az esemény bekövetkezése lehetetlen, azaz p(E)=0

Az E esemény p(E) valószínűsége a bekövetkezés gyakoriságának mértéke.

Példa

Pl.: a szabályos dobókocka feldobása, mint véletlen eseményhalmaz minden esemény egyhatod valószínűségű, amit ábrával is kifejezhetünk:

A kockadobás dobásai úgynevezett teljes eseményrendszert alkotnak. A teljes eseményrendszer fontos tulajdonsága, hogy az egyes események valószínűségeinek összege 1 és egy esemény bekövetkezése kizárja az összes többit.

ni=1p(Ei)=1,

tanszek/oktatas/infrendalapjai_architekturak/informacio_feldolgozas/statisztikus_tulajdonsagok.1731357507.txt.gz · Last modified: 2024/11/11 20:38 by knehez