User Tools

Site Tools


tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:szoftvertechnologia:szoftverfolyamat_modelljei

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:szoftvertechnologia:szoftverfolyamat_modelljei [2024/11/13 19:30] – created kneheztanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:szoftvertechnologia:szoftverfolyamat_modelljei [2024/11/13 19:32] (current) knehez
Line 100: Line 100:
 Mindezek ellenére az inkrementális fejlesztésnek is megvannak a maga hibái. Fontos, hogy az inkremensek megfelelően kis méretűk legyenek és minden inkrementációs lépésnek szolgáltatni kell valami rendszerfunkciót. Sokszor azonban nehéz a megrendelő követelményeit megfelelő méretű inkrementációs lépésekre bontani. Mindezek ellenére az inkrementális fejlesztésnek is megvannak a maga hibái. Fontos, hogy az inkremensek megfelelően kis méretűk legyenek és minden inkrementációs lépésnek szolgáltatni kell valami rendszerfunkciót. Sokszor azonban nehéz a megrendelő követelményeit megfelelő méretű inkrementációs lépésekre bontani.
  
 +===== Spirális modell =====
 +
 + spirális fejlesztési modellt **Boehm** javasolta először már 1986-ban a „A Spiral Model of Software Development and Enhancement” címmel megjelent publikációjában, amely azóta széles körben elterjedt az irodalomban és a gyakorlatban is.
 +
 +A modell alapgondolata szintén eltér az eddigiektől, mert a szoftverfolyamatot nem tevékenységek és közöttük található esetleg visszalépések sorozataként tekinti, hanem inkább egy spirálként reprezentálja. A spirál minden egyes körben a szoftverfolyamat egy-egy fázisát reprezentálja. A spirálnak, mint a folyamatot reprezentáló vonalnak egy további sugallni valója is van. Mégpedig az, hogy tetszőleges számú kör, mint iteráció tehető meg. Azaz egy szoftver fejlesztése sohasem ér véget.
 +
 +{{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:szoftvertechnologia:pasted:20241113-193125.png}}
 +
 +==== Fázisok értelmezése ====
 +
 +A spirál minden egyes ciklusát négy szektorra oszthatjuk fel:
 +
 +1. **Célok kijelölése**: az adott projektfázis által kitűzött célok meghatározása. Azonosítani kell a folyamat megszorításait, a terméket, fel kell vázolni a kapcsolódó menedzselési tervet. Fel kell ismerni a projekt kockázati tényezőit, és azoktól függően alternatív stratégiákat kell tervezni ha lehetséges.
 +
 +2. **Kockázat becslése**: minden egyes felismert kockázati tényező esetén részletes elemzésre kerül sor. Lépéseket kell tenni a kockázat csökkentése érdekében.
 +
 +3. **Fejlesztés és validálá**s: a kockázat kiértékelése után egy fejlesztési modellt kell választani a problémának megfelelően. Pl. evolúciós, vízesés, stb modellek.
 +
 +4. **Tervezés**: a folyamat azon fázisa, amikor dönteni kell arról, hogy folytatódjon-e egy következő ciklussal, vagy sem. Ha a folytatás mellett döntünk, akkor fel kell vázolni a projekt következő fázisát.
tanszek/oktatas/infrendalapjai_architekturak/szoftvertechnologia/szoftverfolyamat_modelljei.1731526237.txt.gz · Last modified: 2024/11/13 19:30 by knehez