User Tools

Site Tools


tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:neumann_janos_munkassaga

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:neumann_janos_munkassaga [2024/11/11 17:10] – created kneheztanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:neumann_janos_munkassaga [2024/11/11 17:12] (current) – [EDSAC] knehez
Line 41: Line 41:
 Van egy feldolgozó egysége, amely aritmetikai és logikai egységből valamint regiszterekből áll. A regisztererek között speciális szerepet tölt be az Akkumulátor. Van egy vezérlőegység és egy programszámláló. A memória az nemcsak az adatok, hanem a program tárolására is szolgál. Külső adattároló és input-output mechanizmus is szerepel az architektúrában. Van egy feldolgozó egysége, amely aritmetikai és logikai egységből valamint regiszterekből áll. A regisztererek között speciális szerepet tölt be az Akkumulátor. Van egy vezérlőegység és egy programszámláló. A memória az nemcsak az adatok, hanem a program tárolására is szolgál. Külső adattároló és input-output mechanizmus is szerepel az architektúrában.
  
-A tárolt elvű programozásnak ez előnye,hogy az adatokat és a programot is ugyanolyan módon tárolja. Hátránya, hogy egyidejűleg  program utasítást és adatot nem lehet betölteni egyidejűleg.+A tárolt elvű programozásnak ez előnye, hogy az adatokat és a programot is ugyanolyan módon tárolja. Hátránya, hogy egyidejűleg  program utasítást és adatot nem lehet betölteni egyidejűleg.
  
 {{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-171024.png}} {{:tanszek:oktatas:infrendalapjai_architekturak:hardver_alapismeretek:pasted:20241111-171024.png}}
 +
 +===== EDSAC =====
 +
 +1945-ben a cambridge-i egyetemen (Anglia) elkészült az első elektronikus, tárolt programú számítógép, az EDSAC (Electronic Delay Storage Automatic Computer), mely már a "Neumann-elvek" alapján működött. 
 +
 +A számítógép működéséhez a biológiát hívta segítségül: az emberi agy feladatmegoldásainak mintájára megalkotta az algoritmust, s az agyat vette alapul a számítógépben való számítások elvégzésének megvalósításához. Érdemeinek elismeréseképpen az Amerikai Egyesült Államok elnöke kinevezte az USA Atomenergetikai Bizottságának elnökévé. 
 +
 +Érdeklődésének kialakulásában fontos szerepet játszott Ortvay Rudolf magyar tudós, akivel sokat levelezett. Neumann mondta: "a tudomány a jövőben inkább a szabályozás és vezérlés, programozás, adatfeldolgozás, kommunikáció, szervezés és rendszerek problémáival törődik majd". Felismerte: egy rendszer biztonságát, illetve hatékonyságát nem annyira az határozza meg, hogy milyen elemekből épül föl, hanem hogy hogyan van rendszerré szervezve, az elemek között milyen minőségű és mennyiségű információ megy át. Neumann János jól látta a fejlődés további irányát, de életművét már nem fejezhette be.
tanszek/oktatas/infrendalapjai_architekturak/hardver_alapismeretek/neumann_janos_munkassaga.1731345030.txt.gz · Last modified: 2024/11/11 17:10 by knehez