Rendszer
A rendszer olyan objektumok halmaza, amelyeket kölcsönhatások kapcsolnak össze. A rendszert a hozzá tartozó elemek és elemek közti kapcsolatok együttesen jellemzik. A rendszerek leírására, modellezésére gráfokat vagy állapotegyenleteket használnak. A rendszer elemei és az elemek kapcsolatai különböző osztályokba vagy típusokba tartozhatnak.
A példa rendszerben vannak A, B és C osztályhoz tartozó elemek és vannak a és b típusú kapcsolatok. A rendszer matematikai modelljeként szolgáló állapotegyenletek lehetnek differenciál vagy differencia egyenletek. Az állapotegyenletek a rendszer állapotváltozásait írják le. A rendszerekben lezajló állapotváltozások egy vegyes időintervallumhoz tartozó szakaszát folyamatnak nevezik. A rendszer belső állapotát fizikai állapotjelzők írják le. A rendszer modelljében az állapotjelzőknek állapotváltozók felelnek meg. A rendszer elemei közötti kölcsönhatások energia és információ átadásával járnak együtt. Informatikai szempontból az állapotváltozókat jeleknek nevezzük. Minden állapotjelző, amely képes információ hordozására és megfigyelhető, jelnek tekinthető.
Elemi memória, mint az egyik legegyszerűbb rendszer
Elemi memória-elem, vagy bistabil RS tároló: (flip-fop):
Differencia egyenlete:
\( Q^{T+1} = S + \bar R \cdot Q^T \)
Ha megnyomjuk a S (set) gombot, akkor a rendszer Q = 1 (tároló) állapotba kerül. Az R (reset) megnyomására Q = 0 állapotba. Az S és R egyidejű megnyomása nem értelmezett állapothoz vezet.